YÖKAK Başkanı Prof. Dr. Muzaffer Elmas Üniversitemize Konuk Oldu | All Contents

Uygulamalı Bilimler Fakültesi Seminerleri kapsamında, YÖKAK Başkanı Prof. Dr. Muzaffer Elmas “Yükeköğretimde Kalite” isimli bir seminer verdi.


Seminere Rektörümüz Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat, Rektör Yardımcısı ve Uygulamalı Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yaşar Karadağ, Üniversitemiz Rektör Yardımcıları ve Dekanları, Kaliteden sorumlu öğretim üyeleri, akademik ve idari personel katılım sağladı.


YÖKAK Başkanı Prof. Dr. Muzaffer Elmas kalite ifadesinin, insanlık tarihi ile birlikte var olan bir olgu olduğunu ve bunun bir icat olmadığını değişen dünya ve gelişen teknoloji ile birlikte kalite kavramının da değiştiğini bu değişimlerin yakından takip edilmesinin önemine değindi. Elmas, 2017 yılında YÖK Başkanının da gayretleri ile bağımsız bir kalite kurulu olarak YÖKAK’ın kurulduğunu. İdare yönünden operasyonel olan bu bağımsız kurulun, ENQU Avrupa Ajans Birliği, Dünya Kalite Ajanslar Birliği, Asya Pasifik Ajanslar Birliği, Amerika’daki çatı kuruluşu ve İslam Ülkeleri Katile Ajanslar Birliği üyesi olduğunu belirtti.


Bireylere Dijital Yetkinlik Kazandırmak


Dijitalleşen dünyada bireylere dijital yetkinlik, problem çözme, analitik düşünebilme ve kendi kendine öğrenme becerileri kazandırmayı bu süreçte öğretim elemanlarını bir dönüşüm sistemine tabi tutarak öğrenme çıktılarını bu doğrultuda düzenlemeyi hedeflediklerini söyledi. Yakın gelecekte eğitim alanında online destekli öğrenme, diploma yerine kısaltılmış kurslar, sertifikalar, önceki öğrenmelerin tanımlanması ve ortaklıkların olmasını beklediklerini değişim için açıklık, yalınlık, odaklanma ve yeni bir sistem kurulması gerektiğini ifade etti.
Seminer sonunda Uygulamalı Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yaşar Karadağ, Prof. Dr. Muzaffer Elmas’a üniversitemiz adına teşekkür etti. Seminer soru-cevap faslının ardından sonra erdi.