Batman’daki Yükseköğretim Kalite Kurulu Toplantısına Katıldık | All Contents

Rektörümüz Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat, Yükseköğretim Kalite Kurulunun (YÖKAK), Batman Üniversitesindeki toplantısına katıldı. Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerindeki 17 üniversitenin yöneticilerinin bir araya geldiği “Yükseköğretim Kurumlarında İç Kalite Güvence Sisteminin Yapılandırılması ve Eğitim-Öğretim Alanında Kalite Süreçleri” konulu bilgilendirme toplantısında, Genel Sekreterimiz Harun Demir ve Strateji Dairesi Başkanı Ahmet Türk de hazır bulundu. 

 

Batman Üniversitesi Konferans Salonunda düzenlenen toplantıya, Batman Valisi Hulusi Şahin, YÖKAK Başkanı Muzaffer Elmas, Batman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Aydın Durmuş, Munzur Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ubeyde İpek, Harran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Sabri Çelik, SANKO Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Güner Dağlı, Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Ağırakça, İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay, Hakkari Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer Pakiş, Şırnak Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Emin Erkan, üniversitelerin temsilcileri ve kalite kurulu üyeleri ile akademisyenler katıldı.

 

YÖKAK Başkanı Prof. Dr. Muzaffer Elmas toplantıda yaptığı konuşmada, bugüne kadar 115 üniversitenin eğitim, öğretim ve araştırma anlamında değerlendirildiğini kaydetti. YÖKAK'ın bağımsız bir kalite kurulu olduğunu belirten Prof. Dr. Elmas: “Üniversitelerimizin dış değerlendirmesini yapıyoruz. Bu sene 45 üniversiteyi değerlendirerek Hazirana kadar mezun veren tüm üniversitelerimizde dış değerlendirmelerimizi tamamlamış olacağız. Batman’a gelme nedenimiz de bu değerlendirme kapsamındadır.” dedi.

 

Tüm üniversitelere bir mentör tayin edildiğine dikkat çeken Prof. Dr. Muzaffer Elmas, Mentörlük Sistemi’nin amacının, kurumsal dış değerlendirme programına dâhil olacak kurumlara rehberlik edilmesinin yanı sıra, kurumların iç kalite güvence sisteminin yapılandırılmasına destek olmak ve yükseköğretim sisteminde kalite güvence kültürünün yaygınlaşmasına ve içselleştirilmesine katkıda bulunmak olduğunu vurguladı.

 

Prof. Dr. Muzaffer Elmas, şöyle konuştu: “Bu sene tüm üniversitelere bir mentör tayin ettik. Mentörler, kurumların eğitim, öğretim, araştırma-geliştirme ve yönetim faaliyetlerinin kalite süreçlerine uygun şekilde yapılandırılması ve yürütülmesi konusunda kurumlara rehberlik ederek, yükseköğretim kurumlarının gelecek planlarının belirlenmesi, hedefler doğrultusunda yönetim anlayışının oluşturulması, kalite süreçlerinin kurumsal değerlere ve hedeflere uygun olarak yönetilmesi, gerekli teknolojik alt yapıların kurularak sürekli öğrenme ve iyileştirme anlayışının benimsenmesi ve dış değerlendirme ziyaretleri sırasında dikkat edilmesi gereken hususlar hakkında kurumlara danışmanlık yapacak.

 

Yani kalite süreçlerini takip edecek, aynı zamanda rektörlerimizle de çalışacaklar. Böylece üniversitelerin kendilerini tanıtacak raporlarını çok iyi hazırlamak, saha ziyaretlerinin de buna uygun olarak daha uygun olarak geçmesini ve bunun sonunda da değerlendirme raporlarının tüm üniversitelerimiz için sağlıklı ve gerçek verilere dayanmasını istiyoruz."

 

Prof. Dr. Elmas, bilgilendirme toplantılarının devamının Siirt'te, Şırnak’ta ve Erzurum'da da yapılacağını sözlerine ekledi.